DeepSeek V4 vs GPT-5.5: benchmarki, ceny, przypadki użycia i rekomendacje ekspertów

CometAPI
AnnaMay 13, 2026
DeepSeek V4 vs GPT-5.5: benchmarki, ceny, przypadki użycia i rekomendacje ekspertów

Wyróżniona odpowiedź: DeepSeek V4 Pro oferuje wydajność zbliżoną do czołówki przy ~1/5 do 1/10 ceny GPT-5.5, wyróżniając się efektywnością przy długim kontekście i elastycznością open-source. GPT-5.5 prowadzi w agentowym kodowaniu (np. 82.7% na Terminal-Bench 2.0) i dopracowanym rozumowaniu, ale przy znacząco wyższych kosztach. Dla większości obciążeń o dużej skali lub wrażliwych na koszt, DeepSeek V4 zapewnia lepszą wartość.

W kwietniu 2026 krajobraz AI zmienił się dramatycznie. OpenAI wypuściło GPT-5.5 23 kwietnia, pozycjonując go jako „nową klasę inteligencji do realnej pracy” z silnymi wzrostami w agentowym kodowaniu, korzystaniu z komputera i pracy wiedzo-zorientowanej. Zaledwie dzień później DeepSeek odpowiedział zapowiedzią V4 (V4-Pro i V4-Flash), dostarczając wydajność bliską czołówki za ułamek kosztu, wspartą otwartymi wagami i przełomową efektywnością kontekstu 1M tokenów.

To nie jest po prostu kolejna premiera modelu — to starcie między własnościową doskonałością czołowych modeli a otwartą, zdemokratyzowaną mocą. GPT-5.5 prowadzi w kilku wysokopoziomowych benchmarkach, ale DeepSeek V4 redefiniuje wartość dzięki agresywnym cenom i dostępności. Dla deweloperów, przedsiębiorstw i badaczy wybór zależy od priorytetów: szczytowe możliwości kontra skalowalna ekonomika.

Zapowiedź DeepSeek V4: open-source, kontekst 1M tokenów i nacisk na agentów

DeepSeek V4 Preview jest oficjalnie dostępny i open-source, z dwoma wariantami: DeepSeek-V4-Pro i DeepSeek-V4-Flash. Firma podaje, że V4-Pro ma 1.6T łącznych parametrów z 49B aktywowanych na token, a V4-Flash ma 284B łącznych parametrów z 13B aktywnych na token. Oba wspierają okno kontekstu 1M tokenów, a API udostępnia tryby thinking i non-thinking. DeepSeek V4 pokazuje także maksymalny rozmiar wyjścia 384K tokenów.

Seria DeepSeek V4 (Mixture-of-Experts):

  • V4-Pro: 1.6T łącznych parametrów, 49B aktywowane na token. Hybrydowa uwaga dla ekstremalnej efektywności przy kontekście 1M (27% FLOPs i 10% pamięci podręcznej KV względem V3 przy długich kontekstach).
  • V4-Flash: 284B łącznie, 13B aktywne — zoptymalizowany pod szybkość i przepustowość.
  • Kluczowe innowacje: Multi-Token Prediction (MTP), zaawansowane rutowanie MoE, trzy tryby rozumowania (Non-think, Think High, Think Max). Licencja MIT dla otwartych wag. Wytrenowany na >32T tokenów.
  • Kontekst: Natywne 1M tokenów z efektywną kompresją (rzadka + silnie kompresowana uwaga).

Premiera ma też znaczenie, ponieważ DeepSeek nie sprzedaje wyłącznie dostępu przez API. Karta modelu podaje, że wagi i kod są dystrybuowane na licencji MIT w repozytoriach open-source, obok dostępu przez API. Daje to zespołom znacznie szersze opcje wdrożenia niż czyste, zamknięte API modelu.

GPT-5.5: nowy czołowy model OpenAI do profesjonalnej pracy

OpenAI pozycjonuje GPT-5.5 jako swój najnowszy czołowy model do najbardziej złożonej pracy profesjonalnej, z wejściem tekstowym i obrazowym, wyjściem tekstowym, niską latencją oraz obsługą poziomów rozumowania od none po xhigh. GPT-5.5 ma okno kontekstu 1M tokenów i 128K maksymalnych tokenów wyjściowych. Strona cen OpenAI wymienia standardowe ceny API na poziomie $5 za 1M tokenów wejściowych i $30 za 1M tokenów wyjściowych.

GPT-5.5 jest zaprojektowany do kodowania, badania online, analizowania informacji, tworzenia dokumentów i arkuszy kalkulacyjnych oraz poruszania się między narzędziami, aby wykonać pracę. OpenAI wskazuje też, że model wcześniej „rozumie” zadania, wymaga mniej wskazówek, skuteczniej korzysta z narzędzi, sprawdza swoje wyniki i kontynuuje pracę aż do zakończenia. To mocny sygnał, że GPT-5.5 jest strojon y nie tylko pod jakość odpowiedzi, ale pod trwałe wykonywanie przepływów pracy.

GPT-5.5 (zamknięty kod, gęsta/zaawansowana architektura):

  • Następca GPT-5.4 z usprawnieniami w agentowych przepływach, użyciu narzędzi i efektywności (mniej tokenów w zadaniach Codex).
  • Silny nacisk na bezpieczeństwo, użycie komputera (OSWorld) i wieloetapowe rozumowanie.
  • Kontekst: do 1.1M wejścia / 128K wyjścia w niektórych konfiguracjach.

Porównanie benchmarków: bezpośrednio, oparte na danych

Benchmarki pokazują złożony obraz: GPT-5.5 często prowadzi w złożonych zadaniach agentowych i wiedzo-zorientowanych, ale DeepSeek V4-Pro znacząco domyka luki, zwłaszcza w kodowaniu i długim kontekście, przy dużo niższym koszcie.

Oto szczegółowe zestawienie z najnowszych ocen z 2026 r. (źródła obejmują oficjalne publikacje, Artificial Analysis, CAISI i niezależne raporty). Uwaga: wyniki mogą się różnić w zależności od ustawień oceny (np. nakład rozumowania, scaffolding).

Kodowanie i wydajność agentowa

  • SWE-Bench Verified/Pro: DeepSeek V4-Pro ~80.6% (Verified) / ~55.4% (Pro); GPT-5.5 ~58.6% (Pro). Czasem prowadzi Claude Opus 4.7.
  • Terminal-Bench 2.0 (agentowe przepływy CLI): GPT-5.5 prowadzi — 82.7%; DeepSeek V4-Pro ~67.9%.
  • LiveCodeBench / inne kodowanie: DeepSeek błyszczy w rankingach open-source, V4-Pro osiąga wysokie 90+ w niektórych ewaluacjach matematycznych/kodowania.

DeepSeek wyróżnia się w praktycznej inżynierii oprogramowania i integracji agentów (np. z narzędziami takimi jak OpenClaw). GPT-5.5 oferuje większą autonomię end-to-end i mniej halucynacji w złożonych przepływach.

GPT-5.5 doskonale radzi sobie w złożonych przepływach z użyciem narzędzi (Terminal-Bench). DeepSeek V4-Pro błyszczy w czystych benchmarkach kodowania i zadaniach długiego horyzontu przy użyciu trybu Think Max. Często dorównuje lub przewyższa poprzednie czołowe modele, jak Claude Opus 4.6, w SWE-Verified.

Rozumowanie i wiedza

  • GPQA Diamond: DeepSeek V4-Pro ~90.1%; GPT-5.5 silny, ale konkretne wyniki się różnią (czołowe w pokrewnych ewaluacjach).
  • MMLU-Pro / GSM8K: DeepSeek prowadzi wśród modeli otwartych i rywalizuje z zamkniętymi.
  • FrontierMath / GDPval: GPT-5.5 wyróżnia się (84.9% zwycięstw/remisów w GDPval), pokazując siłę w profesjonalnej pracy wiedzo-zorientowanej.

Obsługa długiego kontekstu

Efektywność DeepSeek V4 daje mu przewagę przy masywnych dokumentach. Osiąga ~83.5% na MRCR 1M w zadaniach wyszukiwania, często przewyższając konkurentów w praktycznych zadaniach długiego kontekstu dzięki optymalizacjom architektury. GPT-5.5 dobrze obsługuje 1M, ale przy wyższym koszcie obliczeniowym.

Inne metryki

  • OSWorld-Verified (użycie komputera): GPT-5.5 ~78.7% (przeważa nad częścią rywali).
  • Szybkość/latencja: V4-Flash szybszy dla dużej skali; GPT-5.5 zoptymalizowany pod realne środowiska.

Uwaga oceny CAISI: DeepSeek V4 to najbardziej zdolny model PRC oceniany w tym zestawieniu, pozostający ~8 miesięcy za czołówką w niektórych domenach, ale wyróżniający się w cyber, inżynierii oprogramowania i matematyce.

Tabela kluczowych benchmarków

BenchmarkDeepSeek V4-Pro (Max/High)GPT-5.5 / ProUwagi / Zwycięzca
SWE-Bench Verified80.6%~80-88.7% (różnie)DeepSeek konkurencyjny / niemal remis
SWE-Bench Pro55.4%58.6%GPT-5.5 niewielka przewaga
Terminal-Bench 2.067.9%82.7%GPT-5.5 wyraźne prowadzenie (agentowe CLI)
GPQA Diamond90.1%93.6%GPT-5.5
LiveCodeBench93.5%Wysokie 80-90%DeepSeek czołówka wśród modeli otwartych
Codeforces Rating3206~3168 (wcześniej)DeepSeek
MMLU-Pro87.5%~92%+GPT-5.5
Humanity's Last Exam (HLE)37.7%WyżejGPT-5.5
MRCR 1M (długi kontekst)83.5%74.0%DeepSeek
OSWorld-VerifiedKonkurencyjny78.7%GPT-5.5 (użycie komputera)

Cennik: element, który szybko zmienia decyzje zakupowe

Cena to różnica, której nie da się zignorować.

GPT-5.5 w cenie $5.00 za 1M tokenów wejściowych i $30.00 za 1M tokenów wyjściowych, z cennikiem batch na poziomie odpowiadającym wierszowi batch na stronie cen API oraz opcjami flex/batch dla kontroli kosztów. OpenAI odnotowuje też 10% podwyżkę dla regionalnych endpointów przetwarzania oraz droższą regułę sesji dla promptów powyżej 272K tokenów wejściowych.
V4-Flash w cenie $0.14 za wejście i $0.28 za wyjście za 1M tokenów w cenniku cache-miss, podczas gdy V4-Pro jest wyceniony na $0.435 za wejście i $0.87 za wyjście za 1M tokenów w ramach 75% zniżki obowiązującej do 31 maja 2026 r. Obecne modele DeepSeek wspierają kontekst 1M i do 384K maksymalnych tokenów wyjściowych.

Oznacza to, że cena katalogowa GPT-5.5 jest około 11.5x wyższa niż DeepSeek V4-Pro na wejściu i około 34.5x wyższa na wyjściu. W porównaniu z V4-Flash GPT-5.5 jest około 35.7x droższy na wejściu i około 107x na wyjściu. Te proporcje tłumaczą, dlaczego DeepSeek V4 jest tak atrakcyjny dla zespołów z dużą przepustowością, długimi promptami lub wieloma eksperymentalnymi wywołaniami.

Prosty przykład czyni ekonomię namacalną. Żądanie z 100,000 tokenów wejściowych i 20,000 tokenów wyjściowych kosztowałoby około $1.10 na GPT-5.5, około $0.0609 na DeepSeek V4-Pro i około $0.0196 na DeepSeek V4-Flash według obecnych oficjalnych cen. To nie jest błąd zaokrągleń; to strategiczna decyzja budżetowa.

CometAPI Rekomendacja: Uzyskaj dostęp do obu (i 500+ modeli) przez jedno, zgodne z OpenAI API. Skorzystaj z ujednoliconego rozliczania (zwykle o 20% taniej niż oficjalne ceny), potencjalnych zniżek/darmowych kredytów, łatwego przełączania i braku potrzeby wielu kluczy. Idealne do testowania V4-Pro vs GPT-5.5 side-by-side bez ryzyka uzależnienia od jednego dostawcy.

Realne zastosowania i wydajność

1. Inżynieria oprogramowania i agenty kodujące:

  • DeepSeek V4-Pro: znakomity do generowania kodu, debugowania i zadań SWE. Otwarte wagi pozwalają na fine-tuning/samodzielne hostowanie. Silny na LiveCodeBench i Codeforces.
  • GPT-5.5: lepszy w wieloetapowych przepływach terminalowych, użyciu przeglądarki i niezawodności agentów w produkcji. Mocniejsza klarowność koncepcyjna, mniej ponownych prób, lepsze rozumowanie na wielu plikach i użycie komputera. Preferowany przy złożonej inżynierii długiego horyzontu.

Wskazówka CometAPI: Kieruj zadania kodowania do V4-Flash ze względu na koszt, eskaluj do GPT-5.5 lub V4-Pro przez zunifikowane API.

2. Analiza długich dokumentów i RAG:

GPT-5.5 ma wyraźną przewagę w opublikowanych ewaluacjach pracy profesjonalnej. GPT-5.5 dominuje w tworzeniu, przepływach arkuszy kalkulacyjnych, researchu i syntezie informacji oraz może korzystać z szerokiego stosu narzędzi, obejmującego wyszukiwanie w sieci, wyszukiwanie plików i użycie komputera. Jeśli Twoim przypadkiem jest „przeanalizuj ten materiał i potem na nim działaj”, GPT-5.5 dobrze wpisuje się w to podejście.

DeepSeek V4 jest również bardzo mocny w analizie długich dokumentów, szczególnie dzięki pełnemu kontekstowi 1M tokenów i znacznie większemu maksymalnemu wyjściu. Jeśli Twój przepływ to długie podsumowania, synteza wielu dokumentów lub analiza bogata w transkrypty, możliwość trzymania więcej w pamięci i generowania dłuższych wyników może być dużą praktyczną przewagą.

Efektywność DeepSeek wygrywa przy przetwarzaniu książek, dokumentów prawnych lub repozytoriów kodu. Niższa pamięć podręczna KV oznacza tańszy inferencing na dużą skalę.

3) Systemy produkcyjne wrażliwe na koszt

Tutaj DeepSeek V4 jest szczególnie atrakcyjny. Opublikowane ceny API są dramatycznie niższe niż GPT-5.5, a rodzina modeli obejmuje zarówno wersję Pro o większej pojemności, jak i tańszą wersję Flash. Dla startupów, stosów automatyzacji treści i wewnętrznych narzędzi o dużej skali, ta różnica kosztów może zadecydować o tym, czy funkcja jest ekonomicznie wykonalna.

4) Przepływy pracy w przedsiębiorstwach i skomercjalizowane agenty

GPT-5.5 wydaje się lepszym wyborem, gdy potrzebujesz modelu premium, któremu można zaufać w interaktywnych przepływach, szczególnie jeśli chcesz solidnego użycia narzędzi, mniej prowadzenia „za rękę” i modelu jawnie zoptymalizowanego pod realną pracę. GPT-5.5 jest najlepszy w większości zadań rozumowania.

DeepSeek V4 staje się szczególnie interesujący, gdy chcesz swobody samodzielnego hostowania, dostosowywania lub utrzymania awaryjnej otwartej ścieżki modeli w rezerwie. Dla zespołów chcących większej kontroli nad ryzykiem dostawcy, routowaniem modeli lub obsługą danych, wagi na licencji MIT to istotna przewaga.

Jak uzyskać dostęp i integrować: rekomendacje CometAPI

Dla bezproblemowego użycia:

  1. CometAPI — jedno API dla DeepSeek V4-Pro/Flash, GPT-5.5 i 500+ innych. Zgodne z OpenAI endpointy, playground, analityka i oszczędności kosztów. Idealne do testów A/B lub hybrydowych przepływów pracy.
  2. Bezpośrednie API DeepSeek lub platforma OpenAI dla funkcji natywnych.
  3. Hugging Face do samodzielnego hostowania wag DeepSeek.

Wskazówka pro: Zacznij od darmowych kredytów CometAPI, aby porównać oba modele na Twoich konkretnych promptach/zestawach danych przed zobowiązaniem.

Wnioski: wybór właściwego modelu w 2026

GPT-5.5 wygrywa pod względem bezkompromisowej wydajności w wymagających scenariuszach agentowych, wiedzo-zorientowanych i użycia komputera — idealny do aplikacji premium, gdzie jakość uzasadnia koszt. DeepSeek V4 (zwłaszcza duet Pro + Flash) wygrywa pod względem wartości, dostępności i efektywności — zmieniając zakres możliwości dla zespołów wrażliwych na koszt, badaczy i wdrożeń o dużej skali.

Wielu wybierze oba: DeepSeek do skali i „ciężkiego dźwigania”, GPT-5.5 do zadań krytycznych o wysokiej wadze. CometAPI upraszcza takie hybrydowe podejście, oferując zunifikowany dostęp, abyś mógł dynamicznie optymalizować.

Prawdziwy zwycięzca? Deweloper, który wykorzysta właściwe narzędzie do zadania w tej złotej erze obfitości AI. Eksperymentuj dziś i wyprzedzaj innych.

Gotowy na obniżenie kosztów rozwoju AI o 20%?

Zacznij za darmo w kilka minut. Dołączone kredyty na bezpłatny okres próbny. Karta kredytowa nie jest wymagana.

Czytaj więcej